Hogyan készül? Új szokások.

A jó hír az…!

 

Ha van káros szokás, akkor van jótékony is. 

Általában december utolsó napján egyfajta búcsúzásként belelépünk abba az álomba, amiben holnaptól minden más lesz. Rögtön lefogyunk, nem dohányzunk, nem iszunk, maratonokat futunk, mindezt a múlt hétre. Az újévi fogadalmak nem ott buknak el, hogy január elsején kezdődnek. Irreális célokat tűzünk ki magunk elé, olyanokat amik józan ésszel hónapok alatt érhetőek el.  

photo_by_the_journal_garden_vera_bitterer_on_unsplash.jpg

Photo by The Journal Garden | Vera Bitterer on Unsplash

 

Ahogy a szokások elhagyásánál, úgy az újak kialakításánál is kevésnek mondható a tudatosság, akaraterő. Egészen addig működik, amíg nem kerülünk valamilyen stresszelt helyzetbe, akkor újra a régi mintákhoz nyúlunk, időt, energiát spórolva a vészhelyzet túlélésre. Ez cseppet sem azt jelenti, hogy akkor erről le is kell mondanunk. A tudatosságunkat fordítsuk arra, hogy megtervezzük a kialakítandó új „életet”.

 

Fontos:

az elérendő célt tudjuk lebontani kisebb egységekre. Általában napokról beszélünk. Az előző bejegyzésben szó volt róla, hogy minél kisebb energiabefektetést igényel valami, annál gyorsabban tud megszilárdulni a viselkedés. (a kakaós csiga esete) Olyan apróra kell lebontanunk a célunkat, amit minden nap teljesíteni tudunk. 

 

Például: 

egy hétig, minden nap gyalogolok egy megállót a tömegközlekedés helyett ⇒

⇒ második héten két megálló ⇒

⇒ harmadik héten három megálló ⇒

 

... és így tovább. Egy hónap múlva elgyalogoltam a négy megállóra lévő munkahelyre. Szuper! Nem is kell többet Bkv bérletet vásárolni. Viccet félretéve, ezek a tényleg csekélynek tűnő változtatások képesek elindítani az úton.  Ha tudok gyalogolni akkor is, amikor nem a legkedvezőbb az időjárás, amikor reggel el vannak macskásodva az izmaim már tréningezem magam a jövőbeni elképzelésemhez, hogy lejárok az edzőterembe heti háromszor. Akármennyire elcsépelten hangzik, a rendszeresség elengedhetetlen, ha lehetőség van rá, ugyan abban az időben ismételjük az áhított  viselkedést.

 

 

Te teremted a saját jövőd.

 Kezdj el úgy gondolni magadra, amilyen lenni szeretnél.

 

Ha az életedet örök pesszimistaként éled, folyton olyan helyzeteket fogsz magadnak teremteni, amivel igazolhatod az állításod. Hogy melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás, ez nehéz kérdés, viszont valahogy meg lehet törni ezt a véget nem érő körforgást. Esélyt kell adni egy pozitívabb kimenetelű jövőre. Képzelhetünk ilyenkor pénzhegyeket magunknak, mint Dagobert bácsi, de ez sem fog az égből lepottyanni, tenni kell érte. 

Képzeld el magad úgy, mintha máris olyan lennél, mint amilyen szeretnél, viselkedj úgy, járj úgy, beszélj úgy. Lehet, hogy mesterkéltnek fogod érezni, vagy teljesen idegennek, de hatni fog. ( Pár könyvet már megjelentettek arról, hogy testtartások hogyan hatnak ránk. Mondhatjuk a jógát is → tudatállapotok. ) Ha vonszolom magam az utcán, akkor is szerencsétlennek fogom magam érezni, ha egyáltalán nem vagyok az.

Hallottad már: Mosolyogj!

Igen, ha rossz a kedved és mosolyogsz, vissza fog hatni rád. Ha azt gondolod magadról, hogy egy unalmas, lusta ember vagy, úgy fogsz cselekedni. Akkor már mások is ezt fogják gondolni rólad, nem mintha ez lenne a legfontosabb, de ez is hatással van arra, miként éljük a napjainkat. Teljesen hétköznapi példa, ha a középiskolában te voltál az osztály viccmestere, tutira a 20 éves osztálytalálkozón is arra fognak számítani tőled, hogy minimum három labdát az orrodon pörgetve jelensz meg. És te úgy fogsz viselkedni, ahogy tőled elvárják. 

Ezeket a gondolatokat lefordíthatjuk az összes olyan szokásra, amit szeretnénk beépíteni az életünkbe. Sportos szeretnél lenni → gondolkodj sportosan, járj sportosan, nem utolsó sorban pedig valósítsd meg fizikai szinten is. Azzal, hogy beleélem magam sajnos még nem értem célt, a cselekvés nehézségét nem tudjuk megúszni. 

Ha észreveszed, hogy éppen dühöngsz kezdj el pont ellentétesen viselkedni. Olvastam valahol, hogy egy pár úgy oldotta a feszült szituációkat, hogy vicces maszkokat vettek fel, amit nem lehet nevetés nélkül hagyni. Valahogy így legyünk ezzel mi is, úgy is egész nap maszkokat hordunk, cserélgetjük őket szituációtól függően. 

 

 Összegezve: 

tervezz tudatosan → bontsd le rövidebb célokra

ismételj

csinálj úgy, mintha már olyan lennél, mint amilyen szeretnél

 

 

Előző bejegyzés: 

Szokások. Mivel kezdjem?